Specification
| Effective Length | 1491 mm (58.74″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 1499 mm (59.01″) |
| Inside Circumference | 1422 mm (55.98″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
Gates® Tri-Power 64″ Length, 9mm Thick, Classical Molded – Notched V-Belt (AX62)
$18.50
Gates® 87.70″ Length, 0.656" Top Width, Classical Hi-Power V-Belt, 1 Strand (B85)
$40.36
$28.87
1 in stock
| Effective Length | 1491 mm (58.74″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 1499 mm (59.01″) |
| Inside Circumference | 1422 mm (55.98″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
| Weight | 1.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 15 × 6 cm |
| Bin Location | BRC-3 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | B56 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.