Specification
| Effective Length | 1998 mm (78.68″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 2007 mm (79.01″) |
| Inside Circumference | 1930 mm (75.98″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
Dayco 54.75″ Length, 0.53″ Top Width, High Performance V-Belt H/D (17548)
$29.89
Gates® Tri-Power 64″ Length, 9mm Thick, Classical Molded – Notched V-Belt (AX62)
$18.50
$23.93
1 in stock
| Effective Length | 1998 mm (78.68″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 2007 mm (79.01″) |
| Inside Circumference | 1930 mm (75.98″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
| Weight | 1.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 15 × 6 cm |
| Bin Location | BRC-3 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | B76 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.