Specification
| Effective Length | 2227 mm (87.70″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 2235 mm (87.99″) |
| Inside Circumference | 2159 mm (85.00″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
Gates® 58.74″ Length, 0.656" Top Width, Classical Hi-Power V-Belt, 1 Strand (B56)
$28.87
Dayco 39" Length, 0.66 Top Width, Wrapped Industrial V-Belt (BP36)
$20.81
$40.36
1 in stock
| Effective Length | 2227 mm (87.70″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 2235 mm (87.99″) |
| Inside Circumference | 2159 mm (85.00″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
| Weight | 1.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 15 × 6 cm |
| Bin Location | BRC-3 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | B85 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.