| Item Width | 13.0 mm (0.512″) |
|---|---|
| Bore Size | 30.0 mm (1.181″) |
| Outside Diameter | 55.0 mm (2.165″) |
| Cage Type | Sheet Metal Cage |
NSK® 35mm I.D, 72mm O.D – Straight, Deep Groove Ball Bearing (6207DDU)
$34.58
SKF® 40mm I.D, 68mm O.D, Deep Groove Ball Bearing, Double Shield (6008-2Z/C3)
$55.76
SKF® 30mm I.D, 55mm O.D, Deep Groove Ball Bearing, Double Shielded (6006-2Z)
$41.98
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.4 × 6.4 × 2 cm |
| Bin Location | A60011 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Bearings |
| Part # | 6006-2Z |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.