| Item Width | 310 mm (1.220″) |
|---|---|
| Bore Size | 60.0 mm (2.362″) |
| Outside Diameter | 130 mm (5.118″) |
| Cage Type | Sheet Metal Cage |
NSK® 30mm I.D, 55mm O.D, Deep Groove Ball Bearing, Double Sealed (6006DDUC3)
$49.50
Bearing, For 5500 Tubing Tong Application (940021-206)
$35.50
SKF® 60mm Bore, 130mm O.D, 31mm Width, Deep Groove Ball Bearing, Steel (6312)
$57.61
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 4.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6 × 2 cm |
| Bin Location | A60021 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Bearings |
| Part # | 6312 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.