| Diameter | 31.75 mm (1.250″) |
|---|---|
| Wrench Size | 47.62 mm (1.875″) |
| Thickness | 27.78 mm (1.094″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
1-1/4″ Diameter x 12 TPI, 1.094″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF114)
$7.88
3/4" Diameter, 0.875" Thickness, Grade-2, Carbon Steel Lock Nut, Nylon (LNF34)
$2.31
1-1/4″ Diameter x 7 TPI, 1.094″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCC114)
$9.49
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.4 × 5.4 × 2.8 cm |
| Bin Location | A10023 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCC114 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.