| Hose I.D | 12.70 mm (0.50″) |
|---|---|
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
| Fitting Type | Compression Nut |
1/4" Tube, DOT Brass Air Brake Fitting Nut, For SAE J844D Nylon Tube (1461-4)
$0.83
5/8″ Tube, DOT Brass Air Brake Fitting Nut, For SAE J844D Nylon Tube (1461-10)
$2.93
1/2″ Hose I.D, Field Attachable Air Brake Hose Compression Nut, Brass (1491-8)
$3.08
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3.7 × 3.7 cm |
| Bin Location | 00094061 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1491-8 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.