| Tube O.D | 12.7 mm (0.50″) |
|---|---|
| Classification | DOT Standards |
| Working Pressure | 240 psi Rating |
| Fitting Type | Brass Union Type |
1/4″ Tube, Brass DOT Air Brake Fitting, Push-to-Connect Type, Union Coupler (PC1462-4)
$12.50
5/32″ Tube, Brass DOT Air Brake Fitting, Push-to-Connect Type, Union Coupling (PC1462-5/32)
$10.70
1/2″ Tube, DOT Push-to-Connect Fitting, Bulkhead Union, Brass (PC1477-8)
$17.80
36 in stock
This item is selling fast!
Additional information
| Weight | 0.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.1 × 1.3 × 1.3 cm |
| Bin Location | 00094093 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1477-8 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.