| Diameter | 34.925 mm (1.375″) |
|---|---|
| Wrench Size | 50.80 mm (2.000″) |
| Thickness | 39.70 mm (1.563″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
9/16" Diameter, 0.6410" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC916)
$0.33
12mm Diameter, 12mm Thickness, 19mm Wrench Size, Steel Nylon Locknut – Zinc (NLNMC10912)
$0.84
1-3/8″ Diameter, 1.563″ Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC138)
$7.43
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 5.5 × 3.6 cm |
| Bin Location | 000 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | LNC138 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.