| Tube O.D | 6.35 mm (0.250″) |
|---|---|
| Male Pipe | 9.52 mm (0.375″) |
| Working Pressure | 300 psi Rating |
| Fitting Type | 90-Degree Elbow |
3/4″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass 90° Male Pipe Elbow (1469-12D)
$16.84
5/8″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, 90-Deg. Swivel Elbow (PC1469SW-10D)
$27.67
1/4″ Tube x 3/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Brass 90° Pipe Elbow (PC1469-4C)
$9.72
12 in stock
Only 12 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.4 × 3.3 × 1.6 cm |
| Bin Location | 00094085 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1469-4C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.