| Female Pipe | 19.05 mm (0.75″) |
|---|---|
| Max PSI | 250 PSI Rating |
| Contstruction | Forged Brass |
| Cracking Pressure | Less Than 1 PSI |
Haldex® 3/4″ Inlet-Outlet Port, 2.31″ Long, One-Way Check Valve (KN23040)
$105.41
CNC 1/4″ NPT, 6000 PSI, 316 Stainless, Inline Check Valve (0.25-ICVSMF)
$84.50
3/4″ FNPT, 250 WOG, 1 PSI Crack Pressure, Low Pressure Check Valve (103CV-E)
$21.63
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.1 × 3.8 × 3.8 cm |
| Bin Location | 00094104 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 103CV-E |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.