| Hose I.D | 9.53 mm (0.375″) |
|---|---|
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
| Fitting Type | Compression Nut |
1/4" Tube, DOT Brass Air Brake Fitting Nut, For SAE J844D Nylon Tube (1461-4)
$0.83
5/8″ Tube, DOT Brass Air Brake Fitting Nut, For SAE J844D Nylon Tube (1461-10)
$2.93
3/8″ Hose I.D, Field Attachable Air Brake Hose Compression Nut, Brass (1491-6)
$3.50
17 in stock
Only 17 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 3 cm |
| Bin Location | 00094061 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1491-6 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.