| Hose I.D | 9.525 mm (0.375″) |
|---|---|
| Pipe Size | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 900 psi Rating |
| Application | Air Brake Systems |
3/8″ Hose I.D x 1/2″ Pipe, Field Attachable Hose Coupler Assembly w/ Spring, Brass (1493-6D)
$11.63
15 in stock
Only 15 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.4 × 2.8 × 2.8 cm |
| Bin Location | 00094057 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1493-6D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.