| Tube O.D | 15.8 mm (0.625″) |
|---|---|
| Male Pipe | 9.52 mm (0.375″) |
| Working Pressure | 225 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
1/4″ Tube x 3/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-4C)
$9.83
1/4″ Tube x 1/8″ FNPT, Push-to-Connect, Air Brake Brass Connector (PC1466-4A)
$8.81
5/8″ Tube x 3/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-10C)
$16.30
6 in stock
Only 6 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.7 × 2.8 × 2.8 cm |
| Bin Location | 00094084 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1468-10C |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.