| Tube O.D | 15.8 mm (0.625″) |
|---|---|
| Male Pipe | 12.70 mm (0.50″) |
| Working Pressure | 225 psi Rating |
| Fitting Type | Branch Tee Type |
1/4″ Tube x 1/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Run Tee (1471-4A)
$6.47
1/4″ Tube x 1/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Branch Tee (PC1472-4A)
$13.28
5/8″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Brass Male Pipe Branch Tee (1472-10D)
$18.84
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.8 × 4.6 × 2.4 cm |
| Bin Location | 00094077 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1472-10D |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.