| Diameter | 22.22 mm (0.875″) |
|---|---|
| Wrench Size | 33.32 mm (1.312″) |
| Thickness | 19.05 mm (0.750″) |
| Grade | Grade-2 Type |
| Material | Low Carbon Steel |
1/2″ Diameter x 20 TPI, 0.4375″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – LC/Steel (NHSF12)
$0.76
1″-14 UNF Thread – Spindle Nut (165686)
$4.36
7/8″ Diameter, 3/4″ Thickness, GR2 Slotted Hex Nut – C/Steel (NHSC78)
$3.09
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.7 × 3.7 × 2 cm |
| Bin Location | A40101 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | NHSC78 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.