| Outside Diameter | 17.52 mm (0.69″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 12.44 mm (0.49″) |
| Cross Section | 2.540 mm (0.10″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 1.225" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (4H-1860)
$4.16
CAT® 2.6" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (3P-0656)
$29.36
CAT® 0.487″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring, For Steering Control Valves (8F-9206)
$1.31
7 in stock
Only 7 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.7 × 1.7 × 0.2 cm |
| Bin Location | 00049810 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 8F-9206 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.