| Outside Diameter | 38.40 mm (1.51″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 31.34 mm (1.23″) |
| Cross Section | 3.53 mm (0.139″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 0.414" I.D, FKM / Fluoro 90A O-Ring (109-3206)
$7.06
CAT® 1.475" I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring, For Hydraulic Fitting (2S-4078)
$0.67
CAT® 1.234″ I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (8M-5254)
$6.46
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.007 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.9 × 3.9 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049815 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 8M-5254 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.