| Outside Diameter | 43.15 mm (1.69″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 36.06 mm (1.42″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 1.487" I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring, For Hydraulic Check Valve (6V-5391)
$1.32
CAT® 1.237″ I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring, For Fuel Injection Pump System (9X-7722)
$10.00
CAT® 1.421″ I.D, FKM / Fluoro O-Ring Seal, For Fuel Injection Lines and Injector Sleeve (230-3775)
$37.33
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.3 × 4.3 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049820 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 230-3775 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.