| Outside Diameter | 44.70 mm (1.76″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 37.60 mm (1.48″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 2.225″ I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Governor / Injection Pumps (6L-1650)
$14.06
CAT® 1.475" I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring, For Hydraulic Fitting (2S-4078)
$0.67
CAT® 1.484″ I.D, VQM Silicone 70A O-Ring, For Cylinder Block / Cover (8M-4986)
$9.70
4 in stock
Only 4 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.5 × 4.5 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049815 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 8M-4986 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.