| Outside Diameter | 42.92 mm (1.69″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 37.84 mm (1.49″) |
| Cross Section | 2.540 mm (0.10″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 1.475" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (4F-7389)
$5.44
CAT® 0.862" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (9H-6761)
$2.39
CAT® 1.487″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (4D-3107)
$4.28
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 4.4 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049805 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 4D-3107 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.