| Outside Diameter | 54.48 mm (2.14″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 43.94 mm (1.73″) |
| Cross Section | 5.334 mm (0.21″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 2.1″ I.D, NBR / Nitrile 75A Seal O-Ring (4F-7390)
$5.20
CAT® 2.1" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (6V-3831)
$50.35
CAT® 1.725″ I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (4F-8824)
$8.79
8 in stock
Only 8 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 11 × 1 cm |
| Bin Location | 00049805 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 4F-8824 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.