| Outside Diameter | 51.10 mm (2.01″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 44.00 mm (1.73″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Rubber EPDM Type |
CAT® 2.609" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (8F-8882)
$6.23
CAT® 1.109" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Fuel Injection Lines (8M-5248)
$5.96
CAT® 1.734″ I.D, EPDM / 70A O-Ring Seal (8T-9588)
$4.05
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.2 × 5.2 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049825 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 8T-9588 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.