| Outside Diameter | 54.10 mm (2.13″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 49.02 mm (1.93″) |
| Cross Section | 2.540 mm (0.10″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.609" I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (2J-0157)
$1.73
CAT® 1.6" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (5P-5846)
$40.35
CAT® 1.925″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (3D-2898)
$2.77
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.4 × 5.4 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 3D-2898 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.