| Outside Diameter | 60.63 mm (2.38″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 53.50 mm (2.11″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.549" I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring, For Hydraulic Control Valves (8M-4437)
$3.28
CAT® 2.35" I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (3P-0651)
$10.59
CAT® 2.109″ I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (7F-8268)
$4.04
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.007 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 6.1 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049810 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 7F-8268 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.