| Outside Diameter | 70.15 mm (2.76″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 63.00 mm (2.48″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Silicone VMQ Type |
CAT® 1.859" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (7F-8267)
$3.52
CAT® 0.924" I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring (3D-2824)
$2.69
CAT® 2.484″ I.D, VMQ Silicone 70A O-Ring (8M-4395)
$22.50
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 0.3 cm |
| Bin Location | 00049820 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 8M-4395 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.