| Outside Diameter | 83.05 mm (3.26″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 72.40 mm (2.85″) |
| Cross Section | 5.334 mm (0.21″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 2.112" I.D, EPDM / 70A O-Ring Seal, For Valve Cover Mechanism (8C-5196)
$5.29
CAT® 1.6" I.D, HNBR Nitrile / 78A O-Ring (109-0072)
$23.73
CAT® 2.850″ I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (5F-3092)
$3.17
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.3 × 8.3 × 0.6 cm |
| Bin Location | 00049805 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 5F-3092 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.