| Nut Width | 14.28 mm (0.56″) |
|---|---|
| Nut Height | 48.26 mm (0.33″) |
| Thickness | 8.382 mm (0.33″) |
| Material Type | SAE J995 Grade 8 |
Detroit Diesel® M16 x 2mm – OEM Nut (11501055)
$4.25
SAF Holland® 2-1/4″-8 Thread – Hex Nut, For AD-123/246 /369 Series (93400607)
$142.34
CAT® 3/8″-16 Thread, 0.33″ Thickness, Hardened Hex Nut, Steel (9S-8752)
$0.27
5 in stock
Only 5 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.6 × 1.6 × 0.8 cm |
| Bin Location | 00032110 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | 9S-8752 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.