| Outside Diameter | 41.58 mm (1.63″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 34.52 mm (1.36) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 7.975" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (9M-5894)
$15.67
CAT® 0.364" I.D, NBR O-Ring (1H-1023)
$1.47
CAT® 1.359″ I.D, Nitrile 75A Seal O-Ring (3H-1461)
$4.31
3 in stock
Only 3 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.002 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.2 × 4.2 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049801 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 3H-1461 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.