| Outside Diameter | 114.8 mm (4.51″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 104.1 mm (4.10″) |
| Cross Section | 5.334 mm (0.21″) |
| Material Type | Nitrile NBR Type |
CAT® 0.491" I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring (6V-8398)
$1.73
CAT® 0.737" I.D, NBR / Nitrile 75A O-Ring (7F-8607)
$0.92
CAT® 4.1″ I.D, NBR / Nitrile 75A Seal O-Ring (1J-2859)
$7.63
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 11.5 × 0.6 cm |
| Bin Location | 00049810 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 1J-2859 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.