| Outside Diameter | 136.9 mm (5.39″) |
|---|---|
| Inside Diameter | 130.0 mm (5.11″) |
| Cross Section | 3.556 mm (0.14″) |
| Material Type | Fluoroelastomer |
CAT® 1.85" I.D, HNBR Nitrile / 78A O-Ring (112-3258)
$18.75
CAT® 0.491" I.D, NBR / Nitrile 90A O-Ring (6V-8398)
$1.73
CAT® 5.109″ I.D, FKM / Fluoro 75A O-Ring (130-0229)
$59.53
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 0.4 cm |
| Bin Location | 00049807 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Seals |
| Part # | 130-0229 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.