| Current Rating | 10 Amp |
|---|---|
| Voltage | 36V (Max) |
| Terminals | 6-Blades |
| Positions | On – None – On |
| Housing | Plastic w/Plated Steel Cap |
| Actuator | Standard Toggle |
Cole Hersee® 25A 4-Blade – Toggle Switch, SPST On-Off, Plastic Handle w/ Lighted Tip (M-54111-01-BP)
$70.33
Cole Hersee® Toggle Switch Guard, Red (82468)
$79.36
Cole Hersee® 6-Blade H/D Toggle Switch, DPDT On-On – Plated Steel Cap (55018)
$63.88
16 in stock
Only 16 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.2 × 2 × 6.2 cm |
| Bin Location | A01032 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Switches |
| Part # | 55018 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.