Specification
| Bypass Valve | Yes |
|---|---|
| Indicator Actuation | 25 PSID |
| Bypass Valve LR | 20 psi (1.4 bar) |
| Bypass Valve HR | 25 psi (1.7 bar) |
| Style/Type | Visual/Sliding |
Parker Chelsea® Shifter Shaft (11-P-125)
$59.77
CAT® Engine Shutoff Temp. Sensing Valve (101-5726)
$235.27
$127.23
2 in stock
| Bypass Valve | Yes |
|---|---|
| Indicator Actuation | 25 PSID |
| Bypass Valve LR | 20 psi (1.4 bar) |
| Bypass Valve HR | 25 psi (1.7 bar) |
| Style/Type | Visual/Sliding |
| Weight | 3.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.4 × 2 × 2 cm |
| Bin Location | 00052062 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Hydraulics |
| Part # | P165965 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.