| Overall Length | 270.7 mm (10.6″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 128.0 mm (5.04″) |
| Gasket O.D | 128.0 mm (5.04″) |
| Gasket I.D | 120.9 mm (4.76″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550416)
$51.91
Donaldson® DT High-Performance Brand, Hydraulic Cartridge Filter (P170606)
$79.51
Donaldson® Hydraulic Filter, Spin-On (P550252)
$78.25
8 in stock
Only 8 items left in stock!
Additional information
| Weight | 3.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 13 × 28 cm |
| Bin Location | 00027310 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P550252 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.