| Overall Length | 296.9 mm (11.6″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 118.1 mm (4.65″) |
| Gasket O.D | 119.1 mm (4.69″) |
| Gasket I.D | 102.1 mm (4.02″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Synteq Media |
Donaldson Blue® Lube Filter, Full-Flow Spin-On w/ Synteq Media (DBL7405)
$49.82
Fleetguard® Lube Filter, Spin-On (LF701)
$19.96
Donaldson® Lube Filter, Spin-On Full Flow (P559000)
$105.25
9 in stock
Only 9 items left in stock!
Additional information
| Weight | 3.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 11.2 × 29.5 cm |
| Bin Location | 00026220 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Parts # | P559000 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.