| Overall Length | 135.8 mm (5.35″) |
|---|---|
| Outer Diameter | 93.98 mm (3.70″) |
| Gasket O.D | 71.88 mm (2.83″) |
| Gasket I.D | 61.97 mm (2.44″) |
| Filter Style | Spin-On Style |
| Media Type | Cellulose Media |
Donaldson® SCA Coolant Filter, Spin-On, For Mack Primary Applications (P554422)
$40.25
Donaldson® Coolant Filter, Spin-On (P554019)
$31.84
Donaldson® SCA+ Coolant Filter, Spin-On, For Cummins Applications (P552073)
$29.18
12 in stock
Only 12 items left in stock!
Additional information
| Weight | 1.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 8.9 × 13 cm |
| Bin Location | 00027120 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | P552073 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.