| Item Length | 80.5 mm (3.17″) |
|---|---|
| Hose Size | 25.4 mm (1.00″) |
| Female Swivel | 31.75 mm (1.25″) |
| Fitting Type | Fitting Assembly |
Eaton Weatherhead® 1/2″ Hose I.D x 1/2″ Female JIC 37° Swivel, Field Attachable 247N Series Hose Fitting (24710N-608)
$58.50
Parker® 5/16″ Hose x 5/16″ Male Inverted SAE 45° Swivel, Field Attachable Hydraulic Hose Fitting (22821-5-6)
$13.02
Eaton Weatherhead® 1″ Hose Size x 1-1/4″ Female 37° Swivel, Z-Series Crimp Fitting (16Z-620)
$71.89
Out of stock
Additional information
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.2 × 5 × 5 cm |
| Bin Location | 00097041 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 16Z-620 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.