| Item Length | 55.37 mm (2.18″) |
|---|---|
| Hose I.D | 12.7 mm (0.50″) |
| Tube Size | 12.7 mm (0.50″) |
| Fitting Type | Fitting Assembly |
Eaton Weatherhead® 13/32″ Hose x 1/2″ Male NPT, Field Attachable 247N Series Hydraulic Hose Fitting (24708N-108)
$9.50
Gates® G34165-1010 Hydraulic Coupling, Male JIC 37° Flare, Field Attachable, Steel
$38.70
Eaton Weatherhead® 1/2″ Hose I.D x 1/2″ Male 37° JIC Rigid, E-Series Crimp Fitting (08E-508)
$25.61
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 2 × 2 cm |
| Bin Location | 00096104 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 08E-508 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.