| Item Length | 76.96 mm (3.03″) |
|---|---|
| Hose I.D | 12.7 mm (0.50″) |
| Tube Size | 12.7 mm (0.50″) |
| Fitting Type | Fitting Assembly |
Eaton Weatherhead® 1/2″ Hose I.D x 1/2″ Female JIC 37° Swivel, Field Attachable 247N Series Hose Fitting (24710N-608)
$58.50
Parker® 5/16″ Hose x 5/16″ Male Inverted SAE 45° Swivel, Field Attachable Hydraulic Hose Fitting (22821-5-6)
$13.02
Eaton Weatherhead® 1/2″ Hose I.D x 1/2″ Male Pipe Swivel, E-Series Crimp Fitting (08E-J08)
$13.66
Out of stock
Additional information
| Weight | 0.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.9 × 2.4 × 2.4 cm |
| Bin Location | 00096105 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 08E-J08 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.