| Item Length | 34.03 mm (1.34″) |
|---|---|
| SAE Tube Size | 9.52 mm (0.375″) |
| Inverted Male | 7.92 mm (0.312″) |
| Adapter Type | Straight Adapter |
3/8" Tube O.D, Male SAE 45° Flare Fitting, Brass Union Coupling (42-6)
$2.28
5/8″ Tube O.D, Male SAE 45° Flare Fitting, Brass Union Coupling (42-10)
$5.49
Eaton Weatherhead® 3/8″ x 5/16″, Adapter SAE 45° Flare to Male Inverted Flare, Brass (1553)
$16.86
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.4 × 1.8 × 1.8 cm |
| Bin Location | 00094037 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | 1553 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.