| Inside Diameter | 80 mm (3.149″) |
|---|---|
| Outside Diameter | 140 mm (5.511″) |
| Rows of Rollers | Single Row |
| Cage Type | Brass Caged |
FAG® 110mm I.D, 200mm O.D, 53mm Width, Cylindrical Roller Bearing, Single Row, Brass (NU2222-E-XL-M1-C3)
$1,142.50
FAG® 120mm I.D, 215mm O.D, Brass Cage, Cylindrical Roller Bearing (NU5224MC3)
$879.30
FAG® 80mm I.D, 140mm O.D, 33mm Width, Cylindrical Roller Bearing, Single Row, Brass (NUP2216-E-XL-M1-C3)
$473.62
6 in stock
Only 6 items left in stock!
Additional information
| Weight | 6.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 20 × 10 cm |
| Bin Location | 00033225 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Bearings |
| Part # | NUP2216-E-XL-M1-C3 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.