| Overall Length | 294.3 mm (11.5″) |
|---|---|
| Largest O.D | 119.8 mm (4.72″) |
| Gasket O.D | 85.09 mm (3.35″) |
| Gasket I.D | 75.94 mm (2.99″) |
| Thread Size | 1-3/4″-12 UN-2B |
| Filter Style | Spin-On Style |
Buyers® 25 Micron – Replacement Hydraulic Filter Element (U3L6FE)
$40.25
Fleetguard® Hydraulic Filter, Spin-On (HF6779)
$79.78
Fleetguard® Hydraulic Filter, Spin-On (HF6587)
$151.00
5 in stock
Only 5 items left in stock!
Additional information
| Weight | 6.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 14 × 12 cm |
| Bin Location | 00023401 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | HF6587 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.