| Overall Length | 142.7 mm (5.62″) |
|---|---|
| Largest O.D | 93.47 mm (3.68″) |
| Gasket O.D | 70.10 mm (2.76″) |
| Gasket I.D | 61.97 mm (2.44″) |
| Thread Size | M24 x 1.5-6H INT |
| Filter Style | Spin-On Style |
Donaldson Blue® Lube Filter, Full-Flow Spin-On w/ Synteq Media (DBL7405)
$49.82
Fleetguard® Lube Filter, By-Pass Spin-On (LF777)
$40.98
Fleetguard® Lube Filter, Spin-On (LF16173)
$23.32
11 in stock
Only 11 items left in stock!
Additional information
| Weight | 15.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 16 × 39 cm |
| Bin Location | 00025105 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Filtrations |
| Part # | LF16173 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.