Specification
| Effective Length | 1397 mm (55.0″) |
|---|---|
| Circumference | 1412 mm (55.6″) |
| Top Width | 12 mm (0.472″) |
| Thickness | 9 mm (0.354″) |
| Belt Type | High Capacity, Std. |
Gates® 52.00" Length – High Capacity Automotive V-Belt XL, Notched (9520)
$33.38
Gates® 55.45" Length – High Capacity Automotive V-Belt XL, Notched (9555)
$37.39
$39.92
3 in stock
| Effective Length | 1397 mm (55.0″) |
|---|---|
| Circumference | 1412 mm (55.6″) |
| Top Width | 12 mm (0.472″) |
| Thickness | 9 mm (0.354″) |
| Belt Type | High Capacity, Std. |
| Weight | 0.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58 × 14 × 7 cm |
| Bin Location | BRC-1 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | 9550 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.