Specification
| Effective Length | 1593 mm (62.73″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 1600 mm (62.99″) |
| Inside Circumference | 1524 mm (60.00″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
Gates® 58.74″ Length, 0.656" Top Width, Classical Hi-Power V-Belt, 1 Strand (B56)
$28.87
Gates® 87.70″ Length, 0.656" Top Width, Classical Hi-Power V-Belt, 1 Strand (B85)
$40.36
$53.60
Out of stock
| Effective Length | 1593 mm (62.73″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 1600 mm (62.99″) |
| Inside Circumference | 1524 mm (60.00″) |
| Top Width | 17 mm (0.66″) |
| Thickness | 11 mm (0.433″) |
| Belt Type | Wrapped, Classical |
| Weight | 1.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 15 × 6 cm |
| Bin Location | BRC-3 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | B60 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.