| Effective Length | 2058 mm (81.04″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 2072 mm (81.60″) |
| Top Width | 28 mm (1.087″) |
| Construction | EPDM, Polyester Cord |
| Belt Type | V-Ribbed, Standard |
Gates® 78.90″ Length, 1.087″ Top Width, Micro-V Serpentine Drive Belt (K080790)
$63.56
Gates® Fleetrunner 83.19″ Length, Micro-V Heavy-Duty Serpentine Belt (K080830HD)
$97.47
Gates® 81.04″ Length, 1.087″ Top Width, Micro-V Serpentine Drive Belt (K080810)
$60.97
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 10.2 × 3.3 cm |
| Bin Location | BRE-2 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | K080810 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.