| Effective Length | 2053 mm (80.82″) |
|---|---|
| Outside Circumference | 2067 mm (81.38″) |
| Top Width | 28 mm (1.087″) |
| Construction | EPDM, Polyester Cord |
| Belt Type | V-Ribbed, Heavy-Duty |
Gates® 82.130″ Length, 1.087″ Top Width, Micro-V Serpentine Drive Belt (K080820)
$67.87
Gates® 51.00″ Length – High Capacity Automotive V-Belt XL, Notched (9510)
$32.50
Gates® Fleetrunner 80.82″ Length, Micro-V Heavy-Duty Serpentine Belt (K080808HD)
$902.29
2 in stock
Only 2 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 16 × 5 cm |
| Bin Location | BRE-1 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Belts |
| Part # | K080808HD |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.