| Tube O.D | 6.35 mm (0.25″) |
|---|---|
| Female Pipe | 3.17 mm (0.125″) |
| Working Pressure | 300 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
1/2″ Tube x 3/8″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-8C)
$9.31
5/8″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-10D)
$19.63
1/4″ Tube x 1/8″ FNPT, Push-to-Connect, Air Brake Brass Connector (PC1466-4A)
$8.81
13 in stock
Only 13 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 1.7 × 1.7 cm |
| Bin Location | 00094082 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1466-4A |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.