| Tube O.D | 6.35 mm (0.25″) |
|---|---|
| Male Pipe | 6.35 mm (0.25″) |
| Working Pressure | 300 psi Rating |
| Fitting Type | Connector Type |
3/8" Tube x 1/4" MNPT, Air Brake Fitting, Male Pipe Connector, Brass (1468-6B)
$3.41
3/8″ Tube x 1/2″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-6D)
$9.83
1/4″ Tube x 1/4″ MNPT, Air Brake Fitting, Push-to-Connect, Male Pipe Connector (PC1468-4B)
$6.75
21 in stock
Less than 21 items left!
Additional information
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.3 × 1.8 × 1.8 cm |
| Bin Location | 00094083 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fittings |
| Part # | PC1468-4B |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.