| Diameter | 38.10 mm (1.500″) |
|---|---|
| Wrench Size | 57.15 mm (2.250″) |
| Thickness | 33.45 mm (1.317″) |
| Finish | Zinc / Wax Type |
5/16″ Diameter x 24 TPI, 0.273″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF516)
$0.96
1/4" Diameter, 0.3130" Thickness, GR2 Nylon Lock Nut – Low C/Steel (LNC14)
$0.50
1-1/2″ Diameter x 12 TPI, 1.317″ Thickness, Stover Lock Nut – Type C (SLCF112)
$17.36
1 in stock
Only 1 items left in stock!
Additional information
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.4 × 6.4 × 3.3 cm |
| Bin Location | 000 |
| brand/supplier | |
| Product Group | Fasteners |
| Part # | SLCF112 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.